Top Tag

Vychádzky do prírody tešia

nielen dospelých ale aj deti.

Ako deti motivovať k zdravému

pohybu počas potuliek prírodou

So slnečnými lúčmi prichádza pozitívna energia

Zdravé telo – zdravý duch

Je dôležité aby sme boli zdravý, k tomu nám dopomáha nielen vyvážená strava ale aj pohyb a to nielen v posilňovni ale aj na čerstvom vzduchu. Prechádzky prírodou sú vhodné najmä v jarnom období. Pre posilnenie imunity ale aj načerpanie novej sily a naštartovania sa do nového roka. Čo ale robiť ak naše dieťa odmieta opustiť pohodlie domova a radšej ostáva za televízorom, počítačom či mobilom? 

Menej mobilu - viac pohybu

Ohýbaj ma mamko pokiaľ som ja Janko

Táto múdrosť platí aj dnes. Za to aké návyky má dieťa v školskom a dospievajúcom veku sú zodpovedný rodičia. Ak dieťa vidí u rodiča ako svojho vzoru zdravé návyky, je viac ako pravdepodobné, že si ich zachová aj do dospelosti. Venujme preto svoj čas deťom nielen doma ale aj na vychádzkach do prírody. Príjemnou motiváciou pre deti bude okrem chôdze aj zaradenie hier do tohto spoločného času. Dieťa si pohyb obľúbi a spojí ho s príjemnou činnosťou. Takto sa Vaše výlety môžu stať nezabudnuteľnými a túžobne očakávanými. Zdravý pohyb je takto zapísaný v mozgu dieťaťa a to reaguje na správne vzorce aj v budúcnosti. Je to skvelý základ pre zdravé pohybové návyky dieťaťa.

 

Ako na to?

Ak máte domaseda, nevešajte hlavu. Skúste to iba z iného pohľadu. Spojte vychádzky do prírody s rôznymi hrami. Deti majú rady interaktívne hry, hry ktoré povzbudzujú predstavivosť. Zabaľte im nadchádzajúcu prechádzku do rúška tajomstva a deti ho budú chcieť preskúmať. Prispôsobte hru tomu, čo má dieťa rado a čo ho zaujíma. Pozitívna reakcia na seba nenechá dlho čakať a čoskoro Vás bude dokonca samo volať na prechádzky.

 

Zahrajte sa na bádateľov

Deti skúmajú všetko nové. Ak máte doma milovníka zvierat, pripravte si obrázky stôp rôznych obyvateľov lesa alebo obrázky vtáctva. Vydajte sa s dieťaťom na bádanie po stopách obyvateľov prírody. Pozorujte aj drobné zvieratká pri práci. Kto nájde najviac zvieratiek vyhráva. Rovnako tak môžete túto hru využiť pri prechádzkach po brehoch rieky. Sledujte poznávacie znamenia bobrov či sa zahrajte na poľovníkov a sledujte vodné vtáctvo. Hrajte o to kto uvidí najviac zvierat, hľadajte hnedé zvieratá, veľké či malé. Pravidlá sú iba na Vás.

Nevšedné zážitky v prírode

Stavitelia v lese

V lese je vždy veľa popadaných halúzok a plodov. Využite ich na stavbu veže, domčeka, hviezdičky alebo iných tvarov. Deti sú mimoriadne tvorivé. Ak si z domu vezmete kúsok špagátika, môžete s nimi v prírode vyrobiť niečo zaujímavé. Či už budete iba skladať halúzky do rôznych tvarov alebo bude pomocou špagátu tvoriť zložitejšie diela, dieťaťu sa to bude páčiť. Nechajte na neho výber materiálu a buďte kreatívny. Deti to zbožňujú a môžu iba vymýšľať, čo ich bude čakať na najbližšej prechádzke. Venujme svojim rodinám čas a ten sa nám vráti v podobe úsmevu a krásnych spomienok. Spojme túto činnosť s niečím zaujímavým a zároveň užitočným.

You may also like